• رستوران مهینستان راهب

 • آدرس: کاشان - کاشان - خیابان فاضل نراقی، کوچه فرهنگ ۳۱
با بچه های شبکه دو سیما مشغول ضبط برنامه دایره زندگی بخش آقای خوشخوراکیم و هر بار به یه شهری سفر می کنیم. اینبار قرار بود که بریم کاشان و قاسم آباد و اصفهان و مبارکه. به اتفاق راه افتادیم و تو راه شهرام زنگ زد و گفت حتما برو مهینستان راهب تو کاشان. اول رفتیم روستای قاسم آباد که در نزدیکی ابوزیدآباد(نزدیک کاشان) که خیلی مردمان مهربون و مهمون نوازی داشت. به قدری بهم خوش گذشت که حد و نهایت نداشت. از شترسواری و کوه نوردی و پخت نون گرفته تا پختن کاچی و قرمه که واقعا عالی بودن. البته گاز زدن سر شتر که برای بار دوم در چندماه اخیر اتفاق می افته هم باعث شد مستر بفهمه که موهاش خیلی شبیه علفه
 
ساعتای ۱۰ شب رسیدیم مهینستان راهب. هتلی که شاید تو خواب شب هم چنین جای زیبایی رو نمی دیدم. مکانی که از دوران قاجار مونده و تازه بازسازی شده و از طرف سازمان گردشگری به عنوان لوکس ترین مرکز اقامتی ثبت شده. حوض پر آب وسط حیاط که طوری ساخته شده که محیط رو خنک می کنه و ساختمانی که یه زمانی پدر و مادر و فرزندا توش زندگی می کردن و هر بعدازظهر همسایه ها تو حیاطش جمع می شدن و خانوما یه طرف و آقایون یه طرف جمع می شدن و گل می گفتن و گل می شنفتن.
 
داخل دیوار هم فرش دستباف زیبایی بود که با دیوارای زیبا و لوسترهایی که یاکریم ها(مشهدی ها میگن موسی کو تقی) بالاش نشسته بودن و موسیقی سنتی که پخش می شد با صدای آب محیطی موسیقی دلنشین تری رو ایجاد کرده بود.
 
به قدری فضا رویایی بود که دلم نمی خواست هیچ وقت از اونجا بیام بیرون و مدام به یاد قدیم بودم و دوست داشتم دوباره برگردیم به چهل پنجاه سال قبل. وقتی دغدغه های الان نبود. وقتی دور هم جمع می شدیم و هندونه و خربزه رو می ذاشتیم وسط و همه گرم می گرفتیم بدون اینکه کله همه تو اینترنت و موبایل باشه. وقتی دود نبود و هوا به قدری تمیز بود که واقعا می شد نفس کشید.
 
فرق این تیست با بقیه تیست ها این بود که برای برنامه تلویزیونی، مستر خودش باید سفره رو پهن می کرد و خودش غذاها رو میاورد و سفره هم دقیقا زیر یاکریم ها بود و همش خدا خدا می کردم گلاب به روتون یه موقع یاکریم ها کار بدی نکنن چون دقیقا تو چش مستر بود.
 
غذاها رو آوردم. ماست محلی با تزیین فوق العاده، شوید پلو که بوش هوش از سر آدم می برد و از همه مهمتر گوشت لوبیا معروف کاشان که اولین باری بود که تیستش می کردم. سبزی و ترشیها رو که دیگه نگین. فوق العاده بودن. اما گوشت لوبیا یا به قول مردم کاشان گوشت لوبیاب غذای خوشمزه و مورد علاقه کاشونیاس و یکی از معروفترین غذاهای این منطقس. سادگی ، خوشمزگی ، مقوی و سالم بودن این غذا و همخونی طریقه تهیه و محتویاتش با شرایط و زندگی مردم از شاخصه های اونه. این غذا مثل بقیه غذاهای سنتی (سمنو ، اشکنه، انواع آش ها، حلیم و …) نشونه ای از خلاقیت اجداد ما بوده. بدلیل نوع و چگونگی پخت اون که نیاز به صرف وقت مفید و خاص نداشته و با شعله کم و بتدریج پخته می شه در نتیجه در کارهای اصلی مردم مثل مشاغل قالی بافی و کشاورزی و دامداری خللی ایجاد نمی کرده و با طبع و مذاق مردم این محل خیلی سازگاره. تو این غذا از لوبیا سفید همراه گوشت چربی دار و استخوان دار گوسفندی و پیاز و نمک ادویه که عمده اون دارچین و زردچوبس، استفاده می شه.
 
طرز تهیه خوراک گوشت لوبیای کاشان
 
برای تهیه یک دیزی گوشت لوبیا باید: لوبیا سفید، گوشت به اندازه کافی و گاهی اندکی پیاز را می ریزند تو قابلمه یا دیزو و رویش آب می ریزند. صبر می کنند تا خوب بجوشد. بعد نمک و زردچوبه و دارچین را به آن اضافه می کنند (زردچوبه ادویه اصلی است) . حالا درب قابلمه رو گذاشته و شعله را رو کم می کنند. بسته به جنس لوبیا و گوشت سه تا چهار ساعتی طول می کشه تا آماده بشه. اگر بخوایم زودتر بپزه می تونیم از زودپز استفاده کنیم. غذا وقتی آماده شد که حسابی لعاب داده باشه و آب زیادی در اون نمونده باشه. بعد از اینکه کاملا پخت اگر گوشت با استخوان بود باید استخون ها رو جدا کنیم و لوبیا و گوشت را با گوش کوب خوب بکوبیم. اگر بخوایم یک گوشت لوبیا کشدار داشته باشیم باید آب اضافی رو ازش جدا کنیم. گوشت و لوبیا رو اونقدر می کوبیم تا کاملا له بشه و مثل حلیم بشه. اگر لوبیا سفید رو از شب قبل خیس کنین بهترپخته می شه. این غذا را میتونین نکوبیده و بریزید روی برنج میل کنید .
 
وقتی آب گوشت پخته شد اول آب دیزی رو با نون خشک مخلوط کرده میل می کنن بعدش لوبیا و گوشت و سایر محتویات آن را کوبیده با نان و گاهی به همراه کمی سبزی و پیاز می خورن. تو خونواده های پرجمعیت قدیمی وقتی سفره شید می شد تا وقتی که بچه ها مشغول خوردن نان و آبگوشت هستن والدین گوشت و لوبیا را در کاسه ای بزرگ کوبیده و در وسط سفره قرار می دن تا گوشت کوبیده را با نون لواش یا سنگگ بخورند. در آخرم استخون ها و گوشت کوب را تمیز می کردن.
 
مدلی که ما غذا رو خوردیم به جای گوشت کوبیده با شوید پلو خوردیم که محشر بود. بر خلاف آبگوشت های منطقه های دیگه که دو محصول فرنگی صده اخیر یعنی گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی دو جزء لاینفک آبگوشت‌های آنهاست گوشت لوبیای منطقه کاشان همانند قدیم هنوز از این مواد در آن استفاده نمی شود.
 
این غذای لذیذ، نحوه پخت و استفاده اون بخشی از فرهنگمون رونیز با خود داره. همه قوت اون به ارزش غذایی‌ش نیست و اگر دقیق به اون نگاه کنیم جون فرهنگ نیاکانمون رو در سفره های جمعی خونواده و سادگی پیاله‌ای از اون خواهیم دید.
 
تو ایام محرم هم این غذا به عنوان نذری پخت می شه. ظاهرا تو کاشان آبگوشت نخود هم همانند آبگوشت لوبیا پخت می شه. شاید به جرات بگم که یکی از بهترین تیست های زندگی مستر رقم خورد و تو ایام محرم هم این غذا به عنوان نذری پخت می شه. ظاهرا تو کاشان آبگوشت نخود هم همانند آبگوشت لوبیا پخت می شه. شاید به جرات بگم که یکی از بهترین تیست های زندگی مستر رقم خورد و پیشنهاد می شه
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب
 • رستوران مهینستان راهب

نظــرات شما

  نظری ثبت نگردیده است!